Падна првиот снег во Хрватска: Во Загреб колапс, на крајбрежјето бура (фото)

од Nikola Popovski

Главниот град на Хрватска беше затрупан со снег доцна попладнето, а метеоролозите очекуваат снегот да паѓа до раните утрински часови. Првите снежни врнежи веќе предизвикале хаос во сообраќајот, додека бурниот ветер предизвикува проблеми на крајбрежјето.

Хрватските патишта (ХАЦ) ги повикале возачите да го прилагодат возењето според временските услови, особено затоа што многу патишта сè уште не се исчистени. ХАЦ наведува дека тоа ќе се направи само кога снегот ќе престане да паѓа.

Снегот предизвика и одложувања, па колона долга 5 километри била создадена на автопатот А1 во правец на Загреб.

За разлика од внатрешноста, која се бори со снегот, силниот ветер и дождот предизвикуваат проблеми на крајбрежјето.

Снегот ги покри и ски центрите во Босна и Херцеговина. Љубителите на зимските спортови веројатно ќе се израдуваат бидејќи според временската прогноза обилниот снег продолжува да паѓа и не се топи.

 

loading...

Слични содржини