Пахор: Деблокирање на преговорите со Македонија? Тоа е морално прашање

од Берта Китинска

Претседателот на Словенија, Борут Пахор изјави дека една од првите задачи на словенечкото претседателство со Европската унија ќе биде деблокирање на почетокот на пристапните преговори со Северна Македонија, сметајќи го за морално прашање.

Почетокот на преговорите во Северна Македонија е блокиран од Бугарија, која бара од земјата да признае дека Македонците и македонскиот јазик имаат бугарски корени.

„Мислам дека треба да најдеме начин Бугарија да и даде зелено светло на Македонија“, изјави Пахор за словенечката новинска агенција СТА.

„Ова сега е морално и не само политичко прашање за Европа“, додаде претседателот на Словенија, која на 1 јули ќе го преземе претседателството со Европската унија.

„Свесен сум дека нема да биде лесно, освен тоа, се чини дека има уште повеќе можности Албанија да добие зелено светло“, рече Пахор.

Членките на Европската унија дадоа зелено светло за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија уште во март минатата година. Сепак, треба да се обезбеди консензус на сите 27 членки за рамката на преговорите, која го дефинира методот на преговори за секој кандидат.

Пахор вели дека напредокот во ширењето на Европската унија кон Западен Балкан е важен за стабилноста на регионот и дека ситуацијата сериозно ја покажува неодамнешниот указ на американскиот претседател Џо Бајден за замрзнување на имотот и забрана за влез во Соединетите држави .

Слични содржини