Пахор: ЕУ треба да покаже нова стратегија за проширување кон Западен Балкан

од Vladimir Zorba

Словенечкиот претседател Борут Пахор во петокот во Белград рече дека Европската унија мора да покаже „некои нови, свежи процеси“ на стратегијата за проширување на блокот, велејќи дека „проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан е геополитичка итност“ што треба да се постигне побрзо.

„Би било одлично ако, повеќе или помалку во исто време, сите земји од Западен Балкан влезат во ЕУ“, рече Пахор на заедничката прес-конференција по разговорите со српскиот претседател Александар Вучиќ, на кои клучни теми беа подготовките за Самитот Брдо-Бриони на Брдо кај Крањ на 17 мај и ситуацијата во регионот.

Во денешното интервју за белградски Курир, Пахор исто така истакна во пресрет на разговорите со Вучиќ дека ЕУ „треба да го стави проширувањето на Западен Балкан на значително повисока позиција на својата агенда“, велејќи дека пристапувањето на регионот „ќе обезбеди мир и стабилност “.

„Само во тој случај границите веќе нема да имаат такво значење, а национализмот ќе ја изгуби својата привлечност. Ова е важно за зачувување на мирот и безбедноста, како и благосостојбата на луѓето во таа област“, рече словенечкиот претседател во интервју.

Потврдувајќи го учеството на Србија на самитот и високото ниво на билатерални односи со Словенија, Вучиќ рече дека состанокот е клучна тема на разговорите со Пахор, а за регионалните прашања тој ја потенцираше позицијата за Косово, велејќи дека Србија е подготвена за дијалог, но дека за „танго се потребни двајца“, алудирајќи на тоа дека продолжувањето на дијалогот го попречува Приштина, а не Белград.

Во контекст на темата за промена на границите, Вучиќ ги обвини големите сили за ставот дека Србија треба да се однесува како да е „згазена“, изјавувајќи дека „истите тие земји измислуваат непостоечки принципи со цел да се наметне нечија волја на Србија “.

Тој тврди дека дејствува „бруталното лицемерие“ на некои западни сили, „кои немаат принципи“, но, како што тврди, ги измислуваат по потреба, како приказната за непроменливоста на границите.

Вучиќ праша кога точно западните сили започнале „да го применуваат принципот на непроменливост на границите – во 1991 година, кога беше распадната СФРЈ или во 1998 година, на почетокот на отцепувањето на Косово или во 2008 година, кога Косово прогласи независност“ , без каква било одлука во ОН.

Тој рече дека Србија „строго ќе се придржува кон принципите“, исто како што не го признава припојувањето на Крим кон Русија или други отцепувања во светот.

Пахор рече дека како дел од подготовките за самитот на Брдо кај Крањ, тој најдолго зборуваше за позициите во врска со промената на границите и потсети дека по трагичните конфликти во 90-тите години на минатиот век, формирани се нови граници, „со надеж дека ќе преовладува мирот, стабилноста и европската и евро-атлантската перспектива за оние што го сакаат тоа“, нагласувајќи дека мирното менување на границите е невозможно.

„Ако сакаме да го избегнеме тоа, треба да го разбереме Брисел дека проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан е решение за мир и безбедност, не само во регионот, туку и во ЕУ“, посочи Пахор и најави дека тоа ќе биде пораката на претстојниот самит на Брдо кај Крањ.

Исто така, оцени дека постои „загрижувачки замор на ЕУ“ во врска со процесот на проширување, предупредувајќи дека во исто време на Западен Балкан веќе нема доверба во европската перспектива, како што беше пред 15 години. Пахор, наведувајќи дека сите земји на Западен Балкан „имаат околу 10 милиони луѓе“, оцени дека ова „не претставува голем товар за ЕУ“.

Српскиот претседател ја истакна важноста на улогата на Словенија во регионот, посочувајќи на високото ниво на економска соработка меѓу двете земји и го однесе гостинот од Љубљана на турнеја низ „Белград на вода“, проект што во Србија го спроведува „Игл Хилс“ од Обединетите Арапски Емирати.

Слични содржини