Палестина не очекува промени со доаѓањето на новата израелска влада

од Stefanija Kuzmanovska

Палестинските власти не очекуваат промена во израелската политика по изборот на новата израелска Влада, на чело со премиерот Нафтали Бенет.

Со гласање за доверба на Кнесетот, владата на премиерот Бенет ја презеде должноста и стави крај на 12-годишното владеење на Бенјамин Нетанјаху.

Палестинското Министерство за надворешни работи соопшти дека владата на Бенет се претставува како влада на промени, но се чини дека единствената промена е тоа што Нетанјаху ја напуштил власта.

„Новата израелска влада нема да се разликува од претходните“, се вели во соопштението.

Палестинските власти побараа одговори на прашањата за тоа што мисли владата на Бенет за окупацијата на палестинската територија, нелегалните еврејски населби, историскиот и правниот статус на Ал Кудс (Ерусалим), меѓународните конвенции и резолуции, за решението за две-држави и преговорите за фокусирање за воспоставување мир.

Палестинските власти исто така изјавија дека владата на Бенет ќе има низа тестови во наредните денови за да го покаже своето вистинско лице, вклучувајќи ја и одлуката за најавениот марш, одлуката за уривање на нелегалното населување во Наблус, прекршувањата на правата врзани за Ал-Акса, закани за депортација на луѓе во Ал-Кудс и блокада на Газа, јавува „AA“.

Слични содржини