Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Палестинците се подготвени за директни разговори со Израел

Палестинците се подготвени за директни разговори со Израел

Палестинците се подготвени да продолжат со директните преговори со Израелците и за мали гранични промени, судејќи според контра-предлогот на американскиот план за Блискиот исток, до кој дошле од Франс Прес.

Палестинскиот премиер Мохамед Штајех го претстави предлогот на Палестинците на почетокот на јуни, но не влезе во детали.

Предлогот е одговор на планот за администрација на претседателот на САД, Доналд Трамп, кој предвидува израелска анексија на делови од Западниот Брег и создавање демилитаризирана палестинска држава во преостанатиот дел од таа територија.

Според планот на Трамп, Источен Ерусалим не би бил главен град на таа држава, иако Палестинците го планираат тоа.

Израел го пофали планот на Трамп, а одлука за неговоо спроведување се очекува во среда, а Палестинците целосно го отфрлија.

Во документот даден на четворицата посредници, кои ги сочинуваат ЕУ, ОН, Русија и САД, Палестинците објавија дека се „подготвени да ги продолжат директните билатерални преговори таму каде што застанаа“.

„Никој нема толку голем интерес како Палестинците за постигнување мировен договор и никој не може да изгуби колку Палестинците во отсуство на мир“, се вели во документот од четири страници.

„Ние сме подготвени да ја имаме нашата држава со ограничен број оружје и силна полиција да одржува ред и мир. Ние сме подготвени да прифатиме присуство на трета страна врз основа на мандат (ОН) за да се обезбеди исполнување на мировниот договор за безбедност и граници“, рече палестинската власт, алудирајќи на НАТО како „водечка меѓународна сила“.

Документот исто така предлага „мали измени на границата што заеднички ќе бидат договорени и засновани на границите од 4 јуни 1967 година“, кога започна окупацијата на Западниот Брег.

Кога го објави контра-предлогот на 9 јуни, премиерот Штајех изјави дека трансферот на територии ќе биде еднаков по „големина и вредност“.

Што се однесува до прашањето за статусот на Ерусалим, едно од најголемите недоразбирања во израелско-палестинскиот конфликт, Палестинците ја повториле нивната желба источниот дел на градот, кој Израел го окупирал и анектирал, да биде главен град на земјата кон која тежат.

„Доколку Израел изгласа анексија на кој било дел од палестинската територија, тоа ќе значи поништување на сите потпишани договори“, заклучува документот.

Израел има намера да ја анексира стратегиската долина Јордан и сите еврејски населби на Западниот Брег, или околу 30 проценти од таа територија.

Повеќе од 2,8 милиони Палестинци живеат на Западниот Брег, заедно со околу 450.000 еврејски доселеници во населби што се сметаат за нелегални според меѓународното право.

loading...