Пандемијата беснее во регионот, нови црни рекорди

од Vladimir Zorba

Во последните 24 часа, во Србија биле потврдени 214 нови случаи на коронавирус, врз основа на тестирани 3.325 примероци, а две лица починале, пренесува Танјуг.

Според последните податоци на Министерството за здравство и Институтот „Батут“, има 24 пациенти на респиратори во болниците низ Србија.

390 пациенти биле хоспитализирани, објавено е на страницата covid19.rs.

Досега, вкупно 36.260 лица се разболеле во Србија, 776 починале, а 1.236.184 биле тестирани.

Ова е петти ден по ред како повеќе од 200 новозаболени лица се регистрирани во Србија.

Уште еден пациент умира на Косово

На Косово, уште еден пациент починал како резултат на КОВИД-19, пренесува Анадолија.

Националниот институт за јавно здравје на Косово објави дека од 869 примероци тестирани за коронавирус, 137 резултирале позитивно. Најмногу заразени има во Приштина, 54 случаи.

Од почетокот на епидемијата, 16.891 случаи биле позитивни, од 80.058 тестирани за коронавирус, со 653 смртни случаи.

Во последните 24 часа биле излекувани уште 49 пациенти, така што бројот на излекувани пациенти се зголемил на 14.666. Во моментов има 1.572 активно заразени лица.

Стотици новозаразени лица во БиХ

Во изминатово деноноќие во Босна и Херцеговина се евидентирани 559 новозаболени лица, а вкупно се тестирани 1.516 лица. Вчера во земјата имаше рекордни 716 новозаразени.

Во изминатите 24 часа, 946 примероци беа пријавени во Институтот за јавно здравје на Федерацијата БиХ, од кои 379 беа позитивни на вирусот.

Регистрирани се нови случаи во сите кантони во Федерацијата БиХ.

Досега се тестирани вкупно 181.407 примероци, а коронавирусот е потврден кај 22.209 лица.

Заклучно со денес, во Федерацијата БиХ се излечени 17.262 пациенти, а во изминатите 24 часа е забележано закрепнување кај 166 пациенти. Во моментов, 4.321 случаи се позитивни на короната.

Во изминатите 24 часа, не беа пријавени нови смртни случаи во Институтот за јавно здравје на Федерацијата БиХ.

Заклучно со денес, вкупниот број на смртни случаи во Федерацијата БиХ е 626, 417 мажи и 209 жени.

Словенија бележи смртни случаи

Во Словенија, учеството на позитивните резултати во вкупниот број на тестирани примероци за прв пат надмина 19 проценти, откако вирусот беше потврден во 726 случаи меѓу 3.765 тестови, пренесува СТА.

Ова значи дека бројот на активни случаи на КОВИД-19 во Словенија во моментов е 6.651, додека вирусот е потврден кај 13.151 лице од почетокот на пандемијата.

Во претходните 24 часа, уште три лица починаа во Словенија како резултат на КОВИД-19, со што вкупниот број на смртни случаи од оваа болест се зголеми на 187.

Четиринаесетдневната кумулативна стапка на инциденца на 100.000 луѓе достигна 317, за разлика од 290 претходниот ден.

Повеќе од 25 000 случаи во Хрватска

Хрватскиот кризен штаб објави дека во последните 24 часа биле регистрирани 819 новозаболени лица на тестирани 4948 лица, а осум лица починале.

Бројот на активни случаи во Хрватска е 5.164, меѓу нив хоспитализирани се 548 лица, од кои 32 пациенти се на апарати за дишење.

Од 25 февруари 2020 година, кога беше регистриран првиот случај на инфекција во Хрватска, до денес, вкупно 25.580 случаи на КОВИД-19 се евидентирани, а 363 пациенти со Ковид починале.

Вкупно закрепнале 20.053 лица, од кои 491 во последните 24 часа, додека 21.148 лица се моментално во самоизолација.

До денес се тестирани вкупно 39.700 лица, од кои 4.948 во последните 24 часа, се вели во соопштението на хрватскиот кризен штаб.

loading...

Слични содржини