Паника во Токио: Двајца учесници на Игрите хоспитализирани поради Ковид-19

од Stefanija Kuzmanovska

Две лица од странство кои присуствуваат на Олимписките игри во Токио, во моментов се хоспитализирани поради ковид-19, потврдија денеска организаторите.

Ниту еден случај не е сериозен, а третото лице кое беше хоспитализирано веќе е отпуштено, изјави портпаролот на Организацискиот одбор на Олимписките игри во Токио, Маса Такаја, пренесува Ројтерс.

Организаторите одбија да дадат дополнителни детали за случаите, наведувајќи ги правата за приватност на тие лица, а денес потврдија уште 24 нови инфекции со вирусот, вклучувајќи тројца спортисти, зголемувајќи го бројот на вкупно 193 случаи од 1 јули.

Токио во моментов е во вонредна состојба со рекордно висок број на инфекции со коронавирус, а во средата беа потврдени 3.177 нови случаи на ковид-19, што е втор рекорден дневен рекорд.

Бројот на нови случаи низ целата земја достигна 9,570, соопшти Министерството за здравство, надминувајќи 9,500 за прв пат.

Зголемувањето на бројот на хоспитализации и инфекции дополнително ги загрижува организаторите на Игрите, кои се одржуваат под невидени услови, вклучително и забрана за посета на гледачи на повеќето места.

Повеќе од 60 проценти од болничките кревети во Токио достапни за сериозни случаи на ковид, веќе се пополнети до вторник, покажаа податоците од градските власти.

Експертите веруваат дека забрзувањето на вакцинацијата ќе помогне во борбата против вирусот, но во моментов само 26,5 проценти од населението во Јапонија е целосно вакцинирано, а продолжувањето на имунизацијата наиде на проблеми поради снабдувањето со вакцини.

Слични содржини