Папата Франциск одлучи: Ќе починам во Рим

од Nikola Popovski

Во својата последна книга за здравјето на поглаварот на Католичката црква, папата Франциск изјавил дека нема да се врати дома во Аргентина и дека воопшто не му недостасува. Папата верува дека ќе умре во Рим како поглавар на Католичката црква и нема да се врати во својата татковина Аргентина, рече тој во интервју за книгата „Здравјето на папата“, чии најинтересни делови беа објавени во неделата во Аргентинскиот дневен весник „Ла Национ“.

Во разговорот што го имал со аргентинскиот новинар и лекар Нелсон Кастро во Ватикан во февруари 2019 година, Папата рекол дека размислува за смртта, но не се плаши.

Запрашан како гледа на крајот на својот живот, Франциск (84) рекол: „Ќе бидам папа, на должност или пензиониран. Ќе бидам во Рим. Нема да се вратам во Аргентина“.

Според авторот на книгата „Здравје на папата. Доктор, заговор и вера. Од Лав XIII до Франциск“, што излезе во Аргентина во понеделникот,„ ова е првпат еден папа да зборува за своето здравје толку јасно како што зборувал Франсис“.

Поранешниот архиепископ во Буенос Аирес, папата, роден Хорхе Бергољо, исто така рече дека не му недостасува Аргентина: „Не, не ми недостасува. Живеев таму 76 години. Но, јас сум тажен од нејзините проблеми “, рече тој, осврнувајќи се на економската криза што ја тресе јужноамериканската земја.

Папата ја прими вакцината против Ковид-19. Покрај напредната возраст, поглаварот на 1,3 милијарди католици се смета дека е во ризичната група: на 21-годишна возраст, во 1957 година, тој го преживеал воспаление на градниот кош, поради што му бил изваден дел од десното белодробно крило.

loading...

Слични содржини