Папата Франциск загрижен поради зголемувањето на тензиите во Источен Ерусалим

од Stefanija Kuzmanovska

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, изрази загриженост за зголемувањето на тензиите во источен Ерусалим.

„Со посебна загриженост го следам развојот на настаните во Источен Ерусалим“, рече папата по молитвата во неделата.

Како што рече, тој се моли источен Ерусалим да биде место за собирање каде нема насилство.

„Ги повикувам сите да бараат заеднички решенија со цел да се почитува мултирелигискиот и мултикултурниот идентитет на светиот град. Насилството произведува само насилство и конечно велам многу конфликти“, рече папата.

Во петокот вечерта, израелската полиција се обиде да ги растера верниците во џамијата Ал-Акса користејќи шок-бомби и солзавец.

Палестинската Црвена полумесечина објави дека бројот на повредени во израелскиот напад извршен во петокот во џамијата Ал-Акса, кај портата Дамаск во Стариот град и во округот во источен Ерусалим е поголем од 200.

Во интервенција на израелската полиција вчера беа повредени 90 лица.

Денес, по утринската молитва, израелската полиција повторно интервенираше, а 10 лица беа повредени.

Слични содржини