Папуанските борци се закануваат дека ќе го застрелаат пилотот од Нов Зеланд без преговори за независност

од desk4
652 прегледи

Борците во регионот Папуа во Индонезија се заканија дека ќе го застрелаат пилотот од Нов Зеланд што го зеле како заложник во февруари, доколку не започнат преговорите за независност.

Барањето доаѓа во новото видео објавено од групата во петокот, на кое се гледа изнемоштениот Филип Мертенс како го држи забранетото знаме Утринска ѕвезда – симбол на независноста на Папуа.

Опкружен со папуански борци кои мавтаат со пушки, Мертенс рече дека сакаат и други земји да бидат дел од разговорите за обидот на регионот за независност од Индонезија.

Тој рече: „Ако тоа не се случи во рок од два месеци, тогаш велат дека ќе пукаат во мене“.

Индонезиското Министерство за надворешни работи и амбасадата на Нов Зеланд во Џакарта не го коментираа видеото.

Индонезиските власти претходно соопштија дека се обидуваат да преговараат за ослободување на пилотот, но тие се мачеа да пристапат до делот од земјата каде што тој е задржан.

Борците на Ослободителната војска на Западна Папуа го фатија Мертенс откако тој слета со комерцијален авион во планинскиот регион Ндуга.

Слични содржини