Парче глечер усмрти неколку планинари во Италија

од Берта Китинска

Најмалку шест лица загинаа кога големо парче алпски глечер се отцепи од врвот Мармоладо на источните Доломити, се лизна надолу по планината и удри повеќе од 10 планинари, објавија денеска локалните медиуми, цитирајќи го Ројтерс.

„Спасувачките операции се во тек по големата ледена лавина која ги зафати планинарите“, соопшти провинциската влада Тренто.

Слични содржини