Парче лимон пред спиење покрај креветот, еве зошто…

од Vladimir Zorba

Според ароматерапијата, лимонот не е само овошје, туку и „магична“ состојка која може да поттикне физиолошки реакции во организмот.

Богати со вредни хранливи материи како витамините Ц, А и Б, бакар, манган, калциум, калиум, магнезиум и моќни антиоксиданси, лимоните се добри за кожата, па дури и за внатрешните органи.

Уште повеќе, истражувањата докажаа дека ставањето исечени лимони покрај креветот навечер може да ги подобри респираторните проблеми, квалитетот на воздухот и спиењето.

Благодарение на неговите детоксикациски и антибактериски својства, лимонот е природен прочистувач на воздухот и го подобрува квалитетот на воздухот. Неговиот мирис го смирува нервниот систем и помага да се намали чувството на стрес, како и проблемите со затнат нос.

Покрај тоа, вдишувањето на мирисот на лимон за време на спиењето може да ги намали болките, како што се главоболките и ревматоидниот артритис, а познати се и неговите својства за регулирање на циркулацијата и намалување на крвниот притисок, што е и научно докажано.

Сите овие се добри причини зошто дефинитивно треба да се обидете да ставите лимон до креветот пред спиење. Едноставно исечете го лимонот на четвртинки по должина, ставете го на чинија или во сад и ставете го до вашиот кревет и уживајте во благодетите на мирисот на ова моќно овошје.

Слични содржини