Париз: Неколку илјади луѓе на митингот сакаат Франција да го напушти НАТО

од Radmila Tasevska

На покана на партијата Патриот во Париз започна митинг против испорака на оружје во Украина и за повлекување на Франција од НАТО, јавува дописникот на РИА Новости.

Акцијата наречена „Марш за мир“ започна на метростаницата Порт-Ројал во близина на луксембуршката палата, каде се наоѓа францускиот Сенат.

Како што додава дописникот на руската агенција, во акцијата учествуваат неколку илјади луѓе.

Слични содржини