Актуелно
Почетна / Глобално / Париз воведе забрана за џогирање во текот на денот

Париз воведе забрана за џогирање во текот на денот

Властите во Париз денеска донесоа уредба со која се забранува џогирање преку ден за да се намали контактот меѓу луѓето и да се спречи ширењето на коронавирусот.

Забраната ќе важи во периодот од 10 до 19 часот, пренесува Би-Би-Си.

Иако излегувањето е дозволено само под посебни услови, лекарите стравуваат дека голем број луѓе излегуваат преку ден и не се држат до предвидената дистанца.

Како што наведуват, луѓето излегуваат за да вежбаат, поради што е донесена забрана за џогирање.

loading...