Патријархот Иринеј хоспитализиран поради корона

од Vladimir Zorba

Српскиот патријарх Иринеј е хоспитализиран во воената болница Карабурма поради позитивен назофарингеален брис за SARS CoV2, а поради третман и клиничко следење, објави Српската православна црква.

Како што се наведува, неговата состојба за време на хоспитализацијата е добра, стабилна и под контрола.

– Минливата состојба на треска е забележана пред два дена, а потоа Неговата Светост беше афебрична и без субјективни тегоби. Конзуларниот третман на Неговата Светост Српскиот патријарх г-дин Иринеј се спроведува според протоколот за третман на пациенти со КОВИД 19, а исто така се преземени конзуларни мерки за третман на придружни хронични болести – се наведува во соопштението.

Слични содржини