Пејачот на Аеросмит заврши во болница поради „мистериозна“ болест

од Vladimir Zorba

Познатиот американски рок бенд Аеросмит во последен момент го откажал настапот во Лас Вегас овој петок бидејќи пејачот Стивен Тајлер не можел да настапи, а причината е „мистериозна“ болест, како што дознаваат американските медиуми.

„Со големо разочарување сме принудени да го откажеме вечерашното шоу бидејќи Стивен не се чувствува добро и не може да излезе на сцената“, бендот накратко ги информираше фановите преку социјалните мрежи, но се очекува концертот да се одржи следната недела, ако 74-годишниот фронтмен се чувствува подобро. Фановите се секако разочарани поради откажувањето во последен момент, само неколку часа пред настапот.

„Го плативме хотелот, долетавме, резервиравме вечера во скап ресторан и потоа дознавме дека ништо не се случило со концертот за кој имаме билети“, ги пренесува Page Six реакциите на гневните фанови.

Аеросмит навистина нема среќа во Вегас, откако концертите во јуни и јули беа откажани откако Тајлер беше примен на рехабилитација поради користење дрога.

Легендарниот пејач со години се бори со зависноста, а неколку пати бил на третмани за рехабилитација и детоксикација. Последен пат се вратил на дрога по операцијата на стапалото, која јавно ја признал, а членовите на бандата Џо Пери, Том Хамилтон, Џои Крамер и Бред Витфорд му помагаат од 1988 година, кога за првпат направиле заедничка интервенција и го испратиле на рехабилитација .

„Ми требаа години да престанам да им се лутам на тие што ме принудија да одам на рехабилитација“, изјави пејачот во едно интервју во 2019 година, но додаде дека денес им е многу благодарен.

Слични содржини