Пекинг реагираше на изјавата на Макрон за испраќање војници во Украина

од Stefanija Kuzmanovska
458 прегледи

Сите заинтересирани страни треба да придонесат за решавање на конфликтот во Украина, изјави портпаролката на кинеското министерство за надворешни работи, Мао Нинг, коментирајќи ја изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон дека европските лидери разговарале за можноста за испраќање војници за помош на Украина, но не постигнале консензус.

„Ги повикуваме сите страни да постигнат консензус и да создадат услови за намалување на тензиите и олеснување на примирјето и мирот“, наведе Мао Нинг.

Таа додаде дека Кина ќе продолжи да игра конструктивна улога во политичкото решавање на украинската криза. За таа цел, специјалниот претставник на Народна Република Кина за евроазиски прашања Ли Хуи ќе ги посети Русија, Украина и некои европски земји. Турнејата на кинескиот дипломат ќе започне на 2 март.

Да потсетиме, во понеделникот во Париз се одржа конференција за поддршка на Украина, свикана на иницијатива на Макрон. На неа беа поканети лидерите на дваесет европски земји, меѓу кои Германија, Велика Британија, Полска, Данска и Холандија.

Францускиот лидер по средбата изјави дека учесниците разговарале за можноста за испраќање војници да му помогнат на Киев, но не постигнале консензус.

Следниот ден властите на многу европски земји дадоа изјави дека нема да бидат испратени воени контингенти.

Француската страна се обиде да ја разјасни ситуацијата во вторникот вечерта. Министерот за надворешни работи Стефан Сежурне тврди дека присуството на западен воен персонал во Украина нема да значи соучесништво во конфликтот.

Министерот за одбрана на земјата Себастијан Лекорну изјави дека не станува збор за војна со Русија и дека Западот размислува како поинаку да им помогне на властите во Киев.

Слични содржини