Пендаровски на панел за безбедноста во Европа на Форумот во Давос

од Vladimir Zorba

Претседателот Стево Пендаровски денеска во рамки на Годишниот состанок на Светскиот економски форум (СЕФ) во Давос, ќе учествува на панел сесијата „Одржувањето на безбедноста во Европа”.

Покрај Пендаровски, на сесијата ќе се обратат и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, белгискиот премиер Александар де Кро, како и холандската министерка за одбрана Кајса Олонгрен.

Утре, шефот на државата ќе учествува на сесијата „Дијалог за дипломатија на Западен Балкан”.

Како што соопшти неговиот Кабинет, во рамки на Форумот Пендраовски се очекува да има и повеќе билатерални средби.

Светскиот економски форум во Давос се одржува од 22 до 26 мај 2022 година, а се очекува речиси 2.500 лидери од политиката, бизнисот, граѓанското општество и медиумите да дискутираат за глобалните прашања и најитните предизвици во светот, вклучувајќи ја тековната пандемија, војната во Украина, гео-економските шокови и климатските промени.

Слични содржини