Пеп: Луѓето ме оценуваат преку Лигата на шампионите, научив да живеам со тоа

од Nikola Popovski

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, не смета дека неговиот тим е неуспешен во Лигата на шампионите, без оглед на фактот што тој се уште не успеал да ја земе долгоочекуваната европска титула, и истакнува дека пласманот во финалето минатата сезона е неверојатен успех.

Од доаѓањето на Шпанецот на клупата во 2016 година, „Граѓаните“ редовно се сметаат за еден од најголемите фаворити за освојување на Лигата на шампионите.

Досега, сепак, тие не се искачија на европскиот престол, и покрај големите успеси на домашно тло вклучувајќи три титули шампион на Англија. Најдалеку отидоа минатата сезона кога го играа во финалето против Челзи и претрпеа пораз од 1:0.

„Луѓето велат дека бевме неуспешни во Лигата на шампионите, но минатата сезона направивме неверојатен успех. Одигравме многу одлични натпревари, победивме одлични тимови, но на крајот загубивме во финалето од голем противник. Како и да е, јас сум многу среќен со сработеното “, ги сумира впечатоците на Гвардиола пред почетокот на новиот напад на европскиот трофеј и додава:

„Направивме чекор напред и направивме голем напредок. Победивме на 11 од последните 13 натпревари во Лигата на шампионите. Само ремизиравме со Порто, иако заслуживме триумф и таму, а потоа го загубивме финалето. Повторно влегуваме во натпреварувањето со намера да го освоиме. Но, многу други имаат такви амбиции. Не знам кој ќе биде победникот овој пат“.

По две титули со Барса, Пеп нема освоено Лига на шампиони. Тој беше неуспешен на тоа поле и во Баерн, пред да дојде во Сити.

„Тоа е иста приказна секоја година. Научив да живеам со луѓе кои ме осудуваат врз основа на она што го правам во Лигата на шампионите. Но, јас не се грижам. Ако успеам да го донесам тој трофеј во клубот – значи сум успеал, ако се покаже дека не сум способен за тоа, тогаш нека биде така. Едноставно е“, заврши Гвардиола.

Шампионот на Англија во првото коло од групата А ќе се сретне со Лајпциг во среда во 21 часот. Ривали се и Пари Сен Жермен и Клуб Бриж.

Фото: Plumb Images/Leicester City FC via Getty Images

Слични содржини