Песков: Приведениот новинар на Волстрит журнал фатен „на дело“

од Stefanija Kuzmanovska

Портпаролот на Кремљ, Димитриј Песков, во врска со притворањето на дописникот на „Волстрит журнал“ Еван Гершкович за шпионажа, денеска изјави дека не се работи за сомнеж, туку дека новинарот е „фатен на дело“.

„Ова е прашање за Федералната служба за безбедност. Веќе имаше соопштение од ФСБ, немаме што да додадеме. Единствено што можам да кажам е дека, колку што знаеме, тој е фатен на дело“, рече Песков.

Американецот Гершкович, 32-годишен дописник на московското биро на американскиот весник, е приведен во Екатеринбург под сомнение за шпионажа, соопшти претходно ФСБ.

Слични содржини