Песков за проширувањето на НАТО: МО на Русија има планови за безбедноста на земјата

од Stefanija Kuzmanovska

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека Министерството за одбрана на Русија има планови за безбедноста на земјата, имајќи го предвид почетокот на процесот за приклучување на Финска и Шведска во НАТО.

Песков одговараше на новинарско прашање дали Кремљ ја разгледува опцијата за поставување база на НАТО во близина на руската граница и каков ќе биде одговорот на Москва.

– Со тие опции не се занимава Кремљ, туку Министерството за одбрана. Веќе кажавме дека имаат соодветни планови и дека работиме на обезбедување на нашата безбедност – изјави Песков пред новинарите.

Тој потсети дека рускиот претседател Владимир Путин веќе го коментирал приклучувањето на Финска и Шведска во Алијансата.

Претходно генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека е започнат процесот на ратификација на приемот на Шведска и Финска во Алијансата.

Слични содржини