Пиете пиво СЕКОЈ ДЕН? Еве што тоа му прави на вашето тело!

од Vladimir Zorba

Пивото е еден од најстарите и најпопуларните алкохолни пијалоци, омилен во целиот свет.

Но, дали сте свесни за неговите ефекти врз здравјето на луѓето? Пивото е богато со протеини и витамин Б. Хмељот е главната состојка што се користи за подготовка на пивото, содржи флавоноиди и е исто така добар извор на минерали кои играат важна улога во многу метаболички процеси.

1. Пивото го одржува здравјето на бубрезите. Една чаша пиво на ден ја намалува веројатноста за заболување на бубрезите за дури 40 проценти, покажа неодамнешно истражување.

2. Влакната што ги содржи пивото го намалуваат лошиот холестерол и го штитат организмот од развој на кардиоваскуларни заболувања.

3. Пивото е богато со витамини Б1, Б2, Б6 и Б12 и секако ги зголемува нивоата на витамини од групата Б. Пивото содржи 30% повеќе витамин Б6 од кој било друг извор, како и голема количина на редок витамин Б12.

4. Според друга научна студија, високото ниво на силициум во пивото ги зајакнува коските.

5. Пивото содржи лактофлавин и никотински киселини, компоненти кои го поттикнуваат спиењето и лекуваат несоница.

6. Резултатите од истражувањето потврдуваат дека умерената потрошувачка на пиво го намалува ризикот од мозочен удар за неверојатни 40 до 60 проценти.

7. Пивото е одличен пијалок за спречување на згрутчување на крвта.

8. Експертите истакнуваат дека пивото ја подобрува меморијата. Според нив, љубителите на пивото имаат помал ризик од деменција и Алцхајмерова болест.

9. Дневната консумација на пиво позитивно влијае на пигментацијата – кожата изгледа помазно и поубаво.

10. Докажано е дека две чаши пиво на ден значително го намалуваат стресот.

На здравје!

Слични содржини