Пилула против Ковид до крајот на годината?

од Vladimir Zorba

Азиските земји побрзаа да го нарачаат најновиот потенцијален лек против Ковид-19, кој е во форма на пилула, иако се уште не е одобрен за употреба.

Според аналитичката компанија „Ерфинити“, најмалку осум земји од азиско-пацифичкиот регион, вклучувајќи ги Нов Зеланд, Австралија и Јужна Кореја, веќе имаат потпишано договори или се во преговори за купување на лек произведен од американската компанија „Мерк“.

Мерк побара одобрување за итна употреба од Американската администрација за храна и лекови (ФДА). Доколку се одобри, оваа пилула ќе стане првиот орален антивирусен лек против ковид.

Но, како функционира овој лек, или како се користи и како функционира? Многу луѓе мислат дека молнупиравир е одлично решение бидејќи на тој начин можеме да се третираме против коронавирусот без да мораме да одиме во болница, пишува Си -Ен -Ен.

Имено, кога на пациентот ќе му се дијагностицира инфекција „Ковид-19“, тој може да започне со терапија со овој лек и да земе четири капсули од 200 милиграми (вкупно 40 таблети) двапати дневно, пет дена.

„За разлика од вакцините, кои предизвикуваат имунолошки одговор, молнупиравир го попречува размножувањето на вирусот“, рече Санјаја Сенанајаке, специјалист за заразни болести на Австралискиот национален универзитет.

Прелиминарните резултати од третата фаза на клинички испитувања на повеќе од 700 невакцинирани пациенти покажаа дека пилулата може да го намалат ризикот од хоспитализација или смрт за приближно 50%, во споредба со пациентите кои земале плацебо.

Учесниците добија таблета или плацебо за време на студијата во рок од пет дена од почетокот на симптомите на инфекција, и никој од оние кои примале молнупиравир не умрел во рок од 29 дена, за разлика од осум од оние субјекти кои примале плацебо.

Фази на клинички испитувања

За да биде одобрена, вакцината или лекот мора да поминат низ три фази на клинички испитувања. Првата фаза вклучува мал број субјекти, обично помеѓу 20 и 100 (или ретко неколку стотици) и одредува прелиминарна проценка на безбедноста и ефективноста на лекот. Во втората фаза, ефективноста на вакцината или лекот се тестира на голем број испитаници, обично помеѓу 50 и 300, и се анализираат различни методи на имунизација, односно администрација на дози.

Третата фаза вклучува најголем број учесници – од стотици до десетици илјади, во зависност од болеста за која се развива лекот или вакцината. Во овој момент, одреден кандидат се споредува со плацебо за да ја испита вистинската ефикасност на вакцината или лекот што се развива, и се одредуваат понатамошни тестови за безбедност и несакани ефекти.

Пилула наспроти вакцина?

И покрај позитивните прелиминарни резултати од клиничките испитувања на пилулата, која функционира како лек против ковид, експертите сепак велат дека вакцината е најдобрата опција бидејќи може да го спречи или намали ризикот од инфекција со коронавирус.

Но, во многу земји, голем број од населението се уште не е вакцинирано. Некаде има недостаток на вакцини или неможност за вакцинирање поради непочитување на здравствените услови, додека на друго место граѓаните не се вакцинирани од страв од несакани ефекти, недоверба во фармацевтската индустрија или едноставно се под влијание на антиваксерското движење. И тука апче што служи како лек може да биде совршено решение.

„Има многу луѓе кои не можат да се вакцинираат. Овој лек ќе биде решение за оние кои на крајот ќе се разболат“, вели Најл Вити од Фармацевтската школа на Универзитетот во Сиднеј.

Но, Вити и други експерти се загрижени дека некои би можеле да се двоумат уште повеќе околу вакцинациите поради појавата на пилулата на пазарот. Имено, истражувањата покажуваат дека луѓето претпочитаат да пијат таблети отколку да примаат инјекции.

„Ако ми кажевте пред година и пол дека луѓето ќе одбијат да се вакцинираат против болест што убива толку многу луѓе, би помислил дека сте луди“, рече Вити.

Сенанајаке, исто така, верува дека таблетите не можат да ја заменат вакцината и вели дека пристапот е сличен на начинот на кој се третира грипот – постои вакцина против грип, но има и антивирусни лекови за лекување на оние кои се разболуваат.

Цената на лекот

Засега не е познато колку азиските земји ќе платат за купување на овие апчиња. Соединетите држави се согласија да платат 1,2 милијарди долари за 17 милиони третмани доколку лекот е одобрен, што значи дека САД ќе платат околу 700 долари по третман во тој случај.

Аналитичарите утврдија дека производството на третман со молунипир, врз основа на пресметката на цената на суровините, треба да чини околу 18 долари. Зинтарс Готам, кој го анализира пристапот до лекови, рече дека е вообичаено фармацевтските компании да наметнуваат голема компензација за лековите, но додаде дека тој е сепак изненаден кога ја видел високата цена на молнупиравир.

„Мерк“ не потврди дали проценките на аналитичарите се точни, но во изјава за Си -Ен -Ен рече дека овие пресметки не ги земаат предвид трошоците за истражување.

Слични содржини