Пласидо Доминго пуштен од болница по заразата со коронавирусот

336 прегледи

Шпанскиот тенор Пласидо Доминго објави дека во понеделникот излезе од болница во Акапулко, на југот од Мексико, во која беше примен по компликациите предизвикани од инфекција со ковид-19.

„Дома сум и добро се чувствувам. За несреќа, одма по првите симптоми бев под лекарски надзор поради моите години и други болести. Докторите веднаш се посомневаа на корона, што многу ми помогна“, напишал 79-годишниот пејач.

Пласидо вели дека го продолжува лекувањето дома во Акапулко.

Музичарот на 22 март објави дека е заразен со коронавирусот.

Доминго веќе неколку месеци е мета на обвинувања за сексуално злоставување, поради кои морал да даде отказ од местото директор на Операта во Лос Анџелес и да откаже неколку настапи.

Слични содржини