По Ердоган, Озил се фотографираше со уште еден контроверзен политичар

од Vladimir Zorba

Месут Озил последен пат играше за германската репрезентација пред три години, но тој не се раздели од фудбалски причини, туку поради фотографија со турскииот претседател Реџеп Таип Ердоган, од кого одби појасно да се дистанцира.

Тој сега повторно објави фотографија со еден контроверзен политичар, за да објави дека ќе гласа за него на претстојните парламентарни избори во Германија.

„Мојата средба со најхрабриот германски политичар Јирген Тоденхофер. Тој беше со мене во тешки времиња пред три години на Светското првенство, а сега сум со него, на 26 септември ќе го изберам тимот Тоденхофер. Со среќа“, напиша Озил до фотографијата, а политичарот во коментар објави дека двајцата ќе објават заедничка книга која ќе биде „изненадување за секого“.

Дел од германските медиуми значително забележаа дека ова беше првиот твит на Озил на германски јазик во последните три месеци, а сега има изразено политички конотации.

Тоденхофер е поранешен новинар и автор на бестселер, кој беше член на Германската демохристијанска унија (ЦДУ) цели 50 години, пред да поднесе оставка минатата година на неговиот 80 -ти роденден и да основа своја партија – Тим Тоденхофер.

Слични содржини