По состанокот со САД, Катар одлучи да ги разгледа врските со Хамас

од Vladimir Zorba
364 прегледи

САД и Катар се договорија заливската земја да ги преиспита врските со Хамас откако ќе се реши заложничката криза во Појасот Газа, објави денеска Вашингтон пост, повикувајќи се на четворица дипломати запознаени со разговорите.

Според весникот, договорот бил склучен за време на неодамнешната средба меѓу државниот секретар Ентони Блинкен и катарскиот емир шеикот Тамим бин Хамад ал Тани во Доха.

Официјалните лица, кои побараа да останат анонимни, рекоа дека сè уште не е јасно дали повторното преговарање за односите ќе повлече протерување на лидерите на Хамас од Катар, каде што тие долго време беа на функции.

Слични содржини