Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Почина таткото на Бил Гејтс: За синот се ни е познато, но дали знаете по што беше познат Гејтс постариот?

Почина таткото на Бил Гејтс: За синот се ни е познато, но дали знаете по што беше познат Гејтс постариот?

Основачот и филантроп на Мајкрософт Бил Гејтс ја потврди веста дека неговиот татко Вилијам Хенри Гејтс Постариот починал на 95-годишна возраст. Таткото на еден од најбогатите и најуспешните луѓе во светот страдаше од Алцхајмерова болест.

Гејтс Постариот почина мирно во неговиот дом опкружен со семејство, објави Бил Гејтс, додавајќи дека неговата мудрост, великодушност, емпатија и скромност имале големо влијание врз луѓето ширум светот.

Тој исто така истакна дека правните совети на неговиот татко биле клучни за да го основа „Мајкрософт“ со Пол Ален, но и дека имал големо влијание врз Хауард Шулц во основањето на „Старбакс“, што стана глобален феномен од мал стартап проект во Сиетл.
Сопругата на Бил Гејтс исто така му се заблагодари на нејзиниот свекор дека бил „прекрасен татко, дедо и срце на фондацијата„ Бил и Мелинда Гејтс “.

Гејтс Постариот служел во Втората светска војна, а по војната дипломирал право и во 1964 година учествувал во основањето на канцеларијата „Шидлер и Кинг“, која денес е позната како „Престон Гејтс и Елис“.

Тој беше претседател на адвокатските здруженија на државите Сиетл и Вашингтон и ги водеше организациите на „Јунајтед веј“ и „Пленд перентхуд“.

Бил Гејтс Jуниор исто така изјави дека неговиот татко бил клучен во основањето и во обликувањето на фондацијата „Бил и Мелинда Гејтс“, на што и се посвети основачот на „Мајкрософт“ откако се повлече од функцијата извршен директор на компанијата.

 

loading...