Почнува НБА: Леброн брка рекорди на Мелоун и Џабар, Крис Пол се заканува во две категории

од Nikola Popovski

Почнува НБА лигата, тоа е доволна причина за дебата за тоа кој ќе биде МВП, кој ќе биде шампион, кој тренер прво ќе добие отказ … Но, има и лични рекорди што може да се соборат, а некои го имаат епитетот „историски“.

Леброн Џејмс минатата сезона ја надмина границата од 35.000 поени. Во 18 од 19 сезони, тој даде најмалку 25 поени по натпревар, а во следната сезона, 2021/2022, се подготвува да собори некои. Прв на листата е Карл Мелоун, вториот најдобар стрелец во историјата.

Леброн моментално е на 35.367 коша, Карл Мелоун е на второто место со 36.928, а Карим Абдул Џабар на 38.387. Така, можеби со 1.561 поен во сезоната, тој би можел да го прескокне Мелоун и да ја заземе втората позиција. Во изминатите четири сезони, тој даде во просек 1.645 поени. Двајцата играчи, исто така, му бегаат на „кралот“ во погодени удари од игра. Леброн има 12.903, Мелоун 13.528, а Џабар 15.837.

Леброн е историски шести по одиграни минути (50.055). Ако игра како и минатата сезона, во еден потег ќе ги прескокне Џејсон Кид (50.011), Кевин Гарнет (50.418) и Дирк Новицки (51.368).

Леброн е петти во историјата по бројот на дадени слободни фрлања (7.582). Тој може да го прескокне Оскар Робертсон (7.694) и да се доближи до третопласираниот Коби Брајант (8.378).

Двајт Хауард ќе брка влегување во ТОП 10 во историјата по бројот на скокови. Моментално е на 14.271 и го држи 11 -то место, а Нејт Турмонд „му бега“ со 14.464. Ако игра на високо ниво, може да стигне дури и до 9 -то место кое го држи Кевин Гарнет со 14,662.

Најдобар во историјата по скокови е Вилт Чембрлен со 23.924, додека Бил Расел е на второто место (21.620).

Крис Пол, исто така, ќе негува аспирации во оваа смисла, само, се разбира, кога станува збор за асистенции.

Неговата кариера опфаќа 16 сезони, а тој ја надмина бројката од 10.000 асистенции. Тоа е доволно за да го заземе петтото место засега. Пред него се Марк Џексон (10.334), Стив Неш (10.335), Џејсон Кид (12.091) и Џон Стоктон кој е на првото место (15.806).

Не само што ќе го брка најдоброто историско место во асистенциите, туку тоа ќе биде случај и со украдените топки.

И таму во моментов е петти со 2.332 украдени топки. Бегаат Гери Пејтон (2.445), Мајкл Џордан (2.514), Џејсон Кид (2.684) и Џон Стоктон (3.265).

Слични содржини