Полицијата во Париз употреби солзавец против демонстрантите

од Stefanija Kuzmanovska

Полицијата во Париз употреби солзавец против демонстрантите кои денеска протестираа против пензиските реформи.

На рабовите на уличниот протест беше фрлен солзавец кога некои демонстранти, облечени во качулки и маски кои ги покриваат нивните лица, фрлаа разни предмети кон полицајците, јавува „Ројтерс“.

„Фигаро“ пренесува дека демонстрантите фрлале камења кон полицијата.

Слични содржини