Актуелно
Почетна / TOP NEWS / „Политико“: Западот има сериозен проблем поради обвинението против Хашим Тачи

„Политико“: Западот има сериозен проблем поради обвинението против Хашим Тачи

Обвинението за воени злосторства против Хашим Тачи го става Западот во тешка позиција, пишува денес бриселскиот портал „Политико“ и оценува дека ќе ги искомплицира напорите на ЕУ и САД да се постигне мирно решение за Косово и да се постават прашања за соработката на Западот со Тачи.

Во обемна анализа на последиците од објавувањето на обвинението против Тачи, „Политико“ предвидува дека силните реакции што ги предизвикало ќе имаат далеку поголемо влијание од последиците за самиот Тачи, односно дека ќе одекне на Балканот и пошироко и ќе се протега со тек на време, поставувајќи прашања за надворешната политика на Западот „тогаш и сега“.

Порталот посочува дека веста за жалост се појавила во време кога Тачи бил на пат за Вашингтон, каде требаше да учествува на состанокот за новата ера на економски односи со Белград, чиј домаќин требаше да биде специјалниот пратеник на американскиот претседател Ричард Гренел.

Во тој контекст, тој проценува дека времето не можело да биде подраматично и посочува дека обвинувањата за заговор за попречување на средбата потекнувале од таборот на Тачи. Порталот предупредува дека обвинувањата против Тачи, сега, во голема мерка ги комплицираат напорите на ЕУ и САД за постигнување на конечно мировно решение меѓу двете страни во, како што наведува, нестабилниот агол на Европа, каде Русија, Кина, Турција и арапските земји од Персискиот Залив се натпреваруваат за влијание.

„Политико“ смета дека специјалниот пратеник на американскиот претседател за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел, сега ќе биде потешко да ја претвори својата мисија во голема победа на надворешната политика за неговиот шеф во изборната година во САД. Тој исто така потсетува дека Гренел првично најавил дека ќе се водат преговори и дека Приштина наместо Тачи ќе ја претставува косовскиот премиер Авдулах Хоти, но тој посочува дека Хоти најавил дека нема да присуствува на состанокот.

– Некои во регионот, а и некои европски дипломати ќе бидат среќни ако напорите на Гренел не успеат – наведува „Политико“ и додава дека се плашат дека забрзаното постигнување договор меѓу Тачи и српскиот претседател Александар Вучиќ ќе ги игнорира основните прашања и дека ќе вклучува „опасна размена на територии “.

Сепак, тој посочува дека некои европски официјални претставници во последниве денови истакнаа дека напорите на Гренел да ги врати двете страни на преговарачката маса за да разговараат за економијата, би можеле да помогнат во повторното започнување на политичките преговори, кои сопреа под покровителство на ЕУ. Тој исто така изјавува дека активистите за човекови права се надеваат дека обвинението ќе покаже дека никој не може да помине неказнет и дека ќе биде извршена правда за „неописливи злосторства“.

Порталот проценува дека влијанието на обвинението врз политичкиот пејзаж на Косово не е јасно и тврди дека ако судот го потврди обвинението и Тачи оди на судење, тој нема да биде единствениот кој ќе биде испитан. Во тој контекст тој изјавува дека Тачи бил клучен партнер на Западот повеќе од две децении, потсетува на бомбардирањето на НАТО на Србија и посочува дека меѓународните сили продолжиле тесно да соработуваат со Тачи, дури и кога против него се појавиле обвиненија за сериозни злосторства.

Политико укажува на извештајот на Дик Марти, во кој се вели дека Тачи бил на чело на организираната криминална група „Дреница“, што Тачи го негираше. Во извештајот, потенцира „Политико“, се содржани обвиненија за убиството на Срби, чии бубрези биле отстранети за да бидат продавани на црниот пазар.

„Политико“ забележува дека фактот што во извештајот на Марти се вели дека е засновано на информации од разни западни разузнавачки агенции, се отворија прашања за тоа колку западните сили се правеле слепи на активностите на Тачи. И тие прашања, предупредува тој, би можеле да се појават доколку Тачи се соочи со судење, особено ако таквите разузнавачки извештаи се користат како доказ. „Политико“ заклучува дека прашањето со кое ќе се соочат западните власти ќе го знаат барем еден од оние што требаше да бидат соговорници на Тачи во Вашингтон, а тоа е: „Што знаеја и кога дознаа?“.

loading...