Полицаец претепал малолетник во станица

од Nikola Popovski

MВР информира дека нејзин вработен претепал момче во полициска станица.

-Одделот за внатрешна контрола,криминалистички истраги и професионални стандарди до ОЈО ГОКК поднесе кривична пријава против А.М., вработен во СВР Штип, поради основано сомнение дека сторил кривично дело ,,Малтретирање во вршење на служба,, по член 143 од КЗ на РСМ. Имено на 29.09.2021 околу 21 часот во просториите на ПСОН Штип пријавениот полициски службеник делото го сторил на начин што неповикано влегол во просторијата на полициската станица каде од друг полициски службеник било обезбедувано повикано малолетно лице и го удрил малолетникот кој се здобил со повреди, се вели во соопштението на МВР.

-Пружена била итна медицинска помош, по поднесена е кривична пријава и е покрената постапка против полицаецот, додаваат од полицијата.

Слични содржини