Актуелно
Почетна / Глобално / Полицијата уапси најмалку 40 луѓе во протести во централен Иран

Полицијата уапси најмалку 40 луѓе во протести во централен Иран

Иранската полиција уапси 40 лица во Јазд, централен Иран, каде демонстрантите и полицијата се судрија за време на протестите за зголемувањето на цената на горивата.

-Уапсените се обвинети за вандализам, изјави обвинителот Мохамед Хадаџад.

Повеќето од уапсените демонстранти не се од Јазд и околината.

Врховниот лидер во Иран, ајатолахот Али Хаменеи, денеска ја поддржа одлуката за зголемување на цената на горивата за најмалку 50 проценти.

Таа одлука предизвика протести во неколку ирански градови.

loading...