Полициски час во Португалија: Никој не смее да се излегува за време на викендите од 13 часот

од Берта Китинска

Португалија денеска прогласи вонредна состојба и веднаш воведе полициски час во областите најсилно погодени од вирусот корона.

Почнувајќи од денес, најмалку две недели, околу седум милиони луѓе или околу 70 проценти од населението ќе мора да останат дома поради полициски час, кој ќе трае во работните денови помеѓу 23 и 5 часот наутро, а за време на викендите од 13 до 5 часот наутро, јави АП. .

Со прогласување вонредна состојба, на владата и се дадени посебни овластувања за одлуки што можат да бидат продолжени, а ограничувачките мерки може да се зајакнат доколку бројот на заразени круни со вирусот не започне да се намалува.

Бројот на пациенти во Португалија драстично скокна во последните неколку недели, а досега починаа 2.896 лица.

Слични содржини