Полска ѝ ги предаде првите ловци МиГ-29 на Украина

од Stefanija Kuzmanovska

Полска ја испорача првата серија ветени ловци МиГ-29 во Украина, но се уште не е познато колку авиони испратила Варшава.

Информации за испораката на авионите објави шефот на Канцеларијата за меѓународна политика на претседателот на Полска, Марцин Пшидач.

„Според моите информации, тој процес е веќе завршен, односно трансферот на овој прв дел (на МиГ-29). Се разбира, ќе разговараме за можна понатамошна поддршка“, изјави Пшидач за радио RMF, пренесува Unian.

Слични содржини