Помпео денес со неговиот грчки колега за тензиите во Медитеранот

од Vladimir Zorba

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео разговара денеска во Солун со грчкиот министер за надворешни работи, Никос Дендиас, пред се за тензиите во источниот Медитеран.

Секогаш напнатите односи меѓу Грција и Турција, двете членки на НАТО, беа дополнително затегнати оваа година поради долготрајните спорови, вклучително и прашањето за морската граница и правото да се бараат наоѓалишта на нафта и гас во источниот Медитеран.

Во пресрет на неговото пристигнување во Грција, Помпео разговараше со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг за, како што напиша на Твитер, за „деескалацијата на ситуацијата во источен Медитеран“ и повторно „укажа на важноста на единството на НАТО“.

Помпео е првиот државен секретар на САД што дошол во Солун, како дел од петдневната посета на Европа, која вклучува посета на Италија, Ватикан и Хрватска.

За време на посетата на Солун, Помпео се очекува да потпише билатерален договор за наука и технологија, како и домаќини на деловни лидери од енергетскиот сектор. Тој исто така ќе им се придружи на членовите на еврејската заедница во градот во спомен на Јом Кипур.

Помпео ќе отпатува за Крит подоцна денес, каде ќе ја посети американската воена база во Судскиот Залив, а се очекува да разговара со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис.

loading...

Слични содржини