Помпео: Иран крие клучни информации за ширењето на коронавирусот во земјата

од Aleksandar Petrovski

САД се длабоко загрижени од извештаите дека режимот во Иран можеби крие клучни детали за избувнатиот коронавирус во земјата, изјави синоќа државниот секретар Мајк Помпео.

Тој ја критикуваше и Кина поради цензурата на медиумите и медицинските експерти.

-Сите земји, вклучувајќи го и Иран треба да ја кажуваат вистината за коронавирусот и да соработуваат со меѓународните организации за помош, изјави тој на брифинг за новинарите во Вашингтон.

Цензурата може да има смртоносни последици. Информациите што доаѓаат од Кина се во критичен миг, изјави тој, додавајќи дека е важно да се добијат точни информации.

loading...

Слични содржини