Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Поради „себичните“ граѓани, САД имаат 5 милиони заразени

Поради „себичните“ граѓани, САД имаат 5 милиони заразени

Прославите на Денот на независноста на 4 јули, матурските забави, свадби без маски, преполни кафулиња и барови – се причините што ги направија САД „среќни“ со повеќе од 155.000 смртни случаи на коронавирус, највисоки во светот, заедно со пет милиони потврдени инфекции, кои исто така се највисоки.

Многу Американци се спротивставија на употребата на маски и „социјално дистанцирање“, нарекувајќи ги ваквите мерки претерување и нарушување на нивната слобода. Експертите за јавно здравје велат дека проблемот е влошен со збунувачки и неконзистентни инструкции од политичарите и вистинска крпеница на мерките од различни нивоа на власт – од регионална до федерална.

„Лудо е што истовремено можат да се видат другите земји, една по друга, кои покажуваат како можеме да се бориме против вирусот во исто време“, рече д-р Џонатан Квил од Институтот за здравствени науки на Универзитетот Дјук. „Не е дека не знаеме што прави тој, знаеме!“

Потврдените инфекции во САД надминале 4,7 милиони, а повеќе од 60.000 нови случаи се случуваат секој ден. И покрај тоа што е помалку од врвот со над 70.000 во втората половина на јули, новозаразените се зголемуваат во 26 од 50 држави во САД, а бројот на загинати се зголемува во 35.

Во просек, бројот на смртни случаи од Ковид-19 во САД во текот на последните две недели достигна 780 на 1.056, според анализата на АП.

Во Масачусетс, здравствените службеници испитуваат неколку нови случаи поврзани со собири, како што е забава на базен, матурска забава, фудбалски камп и крстарење со брод.

Неодамнешната куќна забавна во Кејп Код, на која присуствувале дури 60 луѓе, доведе до десетици нови случаи и принуди некои ресторани, во кои оделе, да се затворат целосно во екот на туристичката сезона.

Избувнувањата се појавуваат ширум САД на места што се чинеа идеални за да се избегне епидемијата: во селата, расфрлани населби со многу отворен простор. Во Јужна Дакота, епидемијата избувна во летниот камп на христијанската младина, каде 96 од 328 лица беа заразени.

„Сега КОВИД-19 се шири толку многу што веројатноста за инфекција се зголеми насекаде во САД“, рече епидемиологот на Универзитетот во Флорида, Синди Принс.

Таа додаде дека сега станува збор за „болест на однесување“ – што директно зависи од однесувањето на луѓето. Превенцијата, рече таа, значи „промена на однесувањето и тоа е тешко за луѓето. Ние сме социјални суштества“.

Во Вирџинија, демократскиот гувернер Ралф Нортам, единствениот државен гувернер кој е лекар, наведе растечки инфекции кај младите луѓе и рече дека проблемот е во тоа што „премногу луѓе се себични“ – тие нема да се откажат од навиките.

Тој ја ограничи продажбата на алкохолни пијалоци и собири на максимум 50 лица затоа што, како што рече, „сите знаеме дека алкохолот ги менува проценките – едноставно не ве интересира толку многу за социјалното дистанцирање по неколку пијалоци“.

Во Брендон, Јужна Дакота, илјадници навивачи на тркачки автомобили пополнија 9.000 места на една тркачка патека минатиот викенд. Многумина не користеле маски, ниту се држеле подалеку од другите.

„Некако ја надминавме целата оваа работа со ковид. Нема да носам маска освен ако не морам апсолутно да морам“, рече 21-годишната Вероника Фриц. Таа додаде: „Јас сум многу силен христијанин и знам каде одам и верувам дека Бог ќе ме земе кога ќе треба да заминам. Значи, ако добијам ковид и умрам од ковид, тоа нема да биде моја одлука“.

Џоси Маковец, мајка на три деца која ја тужеше власта во врска со наредбата да се користи маска во округот Палм Бич, Флорида, рече дека не верува дека државата има право да бара од луѓето да користат медицински помагала и не гледа јасни докази дека маските сопреле да се пренесува вирусот.

„Индустријата“ на организирање на свадби организира и собири без маски на преполни танцови подови и без да се задржи растојание меѓу гостите.

Планерот за венчавки, Лин Голдберг се подготвува за свадба со 200 гости во декември во домот на родителите на невестата во Њујорк.

„Тие јасно кажаа дека пандемијата нема да го наруши нивниот свадбен план и дека нема да има маски и предупредувања за да се одржи социјална дистанца на свадбата“, рече таа.

„Невестата рече дека откако ќе им покаже на своите деца видео од свадбата, таа не сака таа да биде документарен филм за пандемијата во 2020 година“, додава таа.

loading...