Актуелно
Почетна / Глобално / Порака до Додик од Претседателството на БиХ: „Постои црвена линија што не смее да се премине“

Порака до Додик од Претседателството на БиХ: „Постои црвена линија што не смее да се премине“

Бакир Изетбеговиќ изјави денеска дека активностите на српскиот член на претседателството на БиХ и лидерот на СНСД, Милорад Додик, се „напад на мирот во Босна и Херцеговина“.

“Никој нема да одвои ни една педа од БиХ. Ние ги предупредуваме претставниците на меѓународната заедница, особено ОХР и Советот за спроведување на мирот , дека кризата предизвикана од Додик нема да оди во непредвидена насока. Нивната неодговорност го охрабри Додик”, рече Изетбеговиќ.

По средбата со лидерите на Демократскиот фронт (ДФ), Жељко Комшиќ и Сојузот за подобра иднина (СББ), Фахрудин Радончиќ, Изетбеговиќ побара од Србија „да се придржува кон Дејтонскиот договор“.

„Постојат благи и неубедливи реакции на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, кога Додик се заканува на отцепување и кршење на територијалниот интегритет на БиХ во негово присуство и пред патријархот на Српската православна црква“, рече Изетбеговиќ, посочувајќи дека не е само закана за БиХ, туку за целиот регион.

„Ние нема да се согласиме на уцени и намери да наметнеме волја на субјектите на целата земја. Ние нема да дозволиме структурата на Уставниот суд да се промени и странските судии да заминат“, рече Изетбеговиќ.

Според него, ова може да се дискутира само кога БиХ „ќе се придвижи силно кон ЕУ и НАТО“. Изетбеговиќ ја повика ХДЗ да номинира кандидат за претседател на Федерацијата на Босна и Херцеговина, со цел да го деблокира формирањето на владата, додавајќи дека само тогаш може да се разговара за промена во Изборниот закон.

„Последица од кризата е заминувањето на младите луѓе од БиХ и повлекувањето на инвеститорите“, рече водачот на СДА. Шефот на ДФ, Комшиќ, кој истовремено е и претседател на Претседателството на БиХ, го повика Додик да се врати на работа во институциите, според законот.

Тој рече дека судските одлуки мора да бидат спроведени и „не можете да ги соборите и да ги опструирате тие одлуки и да го намалите на израз на волјата на субјектите“, рече Комшиќ.

Тој процени дека политичките активности на Додик ќе бидат најштетни за РС, бидејќи повеќето заеми и инвестиции биле за тој субјект.

Лидерот на СББ, Фахрудин Радончиќ, кој е и министер за безбедност на БиХ, рече дека лидерите на три владејачки партии од Федерацијата на БиХ се состанале за да го искажат ставот на „патриотските сили во БиХ“ за политичките потези на властите на Додик и РС.

“Ние не го сторивме ова за да ги исплашиме граѓаните, но да му кажеме на Додик и на сепаратистичката политика дека постои црвена линија што не смее да се премине. После овие реакции, очекуваме тој да ги поправи своите барања, кој никој не може да ги прифати“, рече тој.

loading...