Поранешната пејачка на Флитвуд Мек почина на 79-годишна возраст

од Vladimir Zorba

Кристин Мекви, пејачката која настапуваше со Флитвуд Мек и напиша некои од најпознатите хитови на групата, почина на 79-годишна возраст, соопшти нејзиното семејство.

Британската кантавторка ги напиша хитовите Little Lies, Everywhere, Don’t Stop, Say You Love Me и Songbird.

Таа почина во болница опкружена со семејството, се вели во соопштението.

Мекви го напушти Флитвуд Мек по 28 години со бендот во 1998 година, но се врати во 2014 година.

„Сакаме сите да се сеќаваат на Кристин и да се сеќаваат на животот на неверојатно човечко суштество и прекрасен музичар кој го сакаше целиот свет“, се вели во соопштението на семејството.

Родена како Кристин Перфект, Мекви се ожени со басистот на Флитвуд Мек – Џон Мекви и му се приклучи на бендот во 1971 година.

Слични содржини