Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Поранешниот француски премиер осуден на пет години затвор

Поранешниот француски премиер осуден на пет години затвор

Поранешниот француски премиер Франсоа Фијон беше осуден на пет години затвор, вклучително и две години строга казна затвор, парична казна од 375.000 евра и 10-годишна забрана за вршење јавна функција. Судот во Париз ги прогласи Фијон и неговата сопруга Пенелоп за виновни во аферата на фиктивни работи, односно дека тој користел државни средства за исплати на својата сопруга и на децата за работи што никогаш не ги направиле.

Сопругата на Фијон, Пенелоп, беше прогласена за соучесник и осудена е на условна казна од три години, парична казна од 375.000 евра и двегодишна забрана за вршење јавна функција.

Брачниот пар Фијон и ко-обвинетиот Марк Жуло, поранешен пратеник, исто така ќе треба да го компензираат на собранието повеќе од еден милион евра.

Судот одлучи да донесе пресуда денес, откако го одби барањето на одбраната за повторно отворање на рочиштето, со цел да се расветлат наводните „притисоци“ за време на истрагата.

Фијон е осомничен дека им давал работни места на парламентарните помошници на неговата сопруга и децата од 1998 до 2013 година, што не ги извршиле, но му донеле повеќе од милион евра на семејството.

Фијон ги отфрли обвиненијата. Скандалот се појави во медиумите на три месеци пред претседателските избори во 2017 година, на кои исто така се кандидираше Фијон.

loading...