Поранешниот продуцент Харви Вајнштајн прогласен за виновен за силување во втората пресуда

од Stefanija Kuzmanovska

Врховниот суд во Лос Анџелес го прогласи поранешниот холивудски продуцент Харви Вајнштајн за виновен за силување, во втората таква пресуда, објави „Ројтерс“.

Поротата го прогласи Вајнштајн (70) за виновен по обвинението на една жена за силување и сексуална пенетрација со стран предмет.

Поротата не можеше да донесе пресуда за две обвиненија, вклучувајќи го и силувањето на сопругата на демократскиот гувернер на Калифорнија, Џенифер Сибел Њусом, која рече дека на судењето била позната како „Џејн До 4“.

Слични содржини