Актуелно
Почетна / Глобално / Европа / Порошенко ја доби првата “европска по уста”- холандскиот премиер го приземји да не лета по европските небеса

Порошенко ја доби првата “европска по уста”- холандскиот премиер го приземји да не лета по европските небеса

Украинскиот претседател Петро Порошенко за време на посетата во Холандија изјави дека договорот за бесцаринска трговија со ЕУ е “последното простување со комунизмот”, соопшти Associated Press.За возврат премиерот Марк Рюте по средбата со Порошенко побрза да ги увери граѓаните на земјата, дека тој трговски договор нема да доведе до влегувањето на Украина во ЕУ и затоа нема од што да се вознемируваат.

porosenko

Порошенко пристигна во Холандија, за да го брани договорот за бесцарински трговија со ЕУ, т.н. асоцијација со Унијата, соопшти Associated Press. Потсетуваме дека на 6 април 2016 година треба да биде распишан национален референдум за потпишувањето на овој договор со Украина. Според резултатите од овој референдум холандската влада ќе одлучува дали да го потпише договорот или не.

Порошенко, агитираат за потпишување, го нарече договорот за бесцаринска трговија на Украина со ЕУ “последно проштевање со Советскиот Сојуз, проштевање со комунизмот”.

ВРВ ! Шефот на крвничкиот баталјон “Азов”: Тргнуваме за Сирија, за да се бориме заедно со Турците против Русите

“По разговорите со Порошенко премиерот на Холандија Марк Рјуте побрза да ги отфрли стравувањата во Холандија, дека договорот е чекор кон членството на Украина во ЕУ, велејќи дека таа е насочена само кон стимулирање на трговијата и демократските реформи и помага да се поддржат границите на Европа. ”

Холандските жители се загрижени од можноста Украина да влезе во ЕУ и за тоа толку негативно се однесуваат на договорот за бесцаринска трговија со оваа земја.

loading...