ПОСЛЕДНИ ЗБОРОВИ ПРЕД СМРТТА: Десет години по трагедијата, мајката на Ејми Вајнхаус се сеќава на нивниот разговор (ВИДЕО)

од Nikola Popovski

Пред десет години, во светот одекна тажната вест за смртта на популарната музичарка и пејачка Ејми Вајнхаус, која почина како резултат на труење со алкохол.

За Џенис Вајнхаус (66), мајката на познатата пејачка, тоа беше најтажниот ден во нејзиниот живот. Во емисијата „Лореин“, мајката на славната пејачка се присетува на трагичниот настан на 23 јули 2011 година. Имено, Мартин, братучед на Ејми, го повикал нејзиниот очув, Ричард Колинс и му рекол дека неговата ќерка починала.

– Тоа не е можно, ја видовме вчера – рекол очувот тогаш со скептичен тон, па братучедот го повторил истото

– Не Ричард, сериозен сум, таа почина.

Во тој момент, Колинс не знаел како да реагира и како да ѝ каже на сопругата, со која се оженил истата година.

– Првото нешто што го реков беше: Џенис, не знам како да ти кажам, но таа ја нема – се присетува Колинс.

Во тој момент, мајката не помислила на својата ќерка, туку на мајката на нејзиниот сопруг, која бил тешко болна и починала еден месец подоцна.

Во емисијата, неговиот глас почна многу да трепери кога тој ден се присетил на зборовите истиот ден:

-Не, не, твоето бебе нè напушти, вели Колинс.

Во шоуто, Џенис потоа кажала нешто многу срцепарателно.

– Последните зборови што и ги кажав на ќерка ми беа: Ејми, те сакам, на што таа одговори: И јас те сакам мамо, изјавила мајката на пејачката.

Слични содржини