Последниот во Премиер лигата преговара со Јуве за Ремзи

од Vladimir Zorba

Барнли е изненадувачки најупорниот кандидат за играчот од средниот ред на Јувентус, Арон Ремзи.

Велшанецот, кој заработува импресивни 400.000 фунти неделно, најверојатно ќе се раздели со „бјанконерите“ овој месец, што веќе го потврди и Макс Алегри и се чини дека ќе се врати во Премиер лигата.

Медиумите пренесуваат дека Барнли, кој во моментов го зазема последното место во пласманот во англиската елита, веќе неколку недели преговара со Јувентус за можно привлекување на Ремзи на позајмица до крајот на сезоната.

Сепак, можно е 31-годишниот играч од средниот ред да го одбие овој трансфер, дури и ако двата клуба се разберат. Тој наводно веќе ги одбил Њукасл, Вулверхемптон и два шпански клуба. Се зборува дека фудбалерот сака да игра во некој од клубовите од повисок профил во Премиер лигата.

Откако му се приклучи на Јувентус во јули 2019 година како слободен агент, Ремзи одигра само 69 ​​натпревари за „бјанконерите“ и постигна шест гола, откако цело време е прогонуван од повреди.

Слични содржини