Потоп на Шкендија во Словенија

Актуелниот македонски шампион Шкендија со 5-0 загуби на гостувањето кај Мура, со што е елиминиран од квалификациите во Лигата на шампионите.

Вистинската катастрофа и потопот, домаќините го најавија со водството во 25. минута со голот на Лука Бобичанец. Домаќините дојдоа до водство во 25. минута со голот на Лука Бобичанец.

По десет минути игра во вториот дел Клепац зголеми на 3-0, а во 64. минута Коус погоди за 4-0. Девет минути подоцна Коус стрелаше за 4-0, а победата на Мура ја запечати Клепац со гол за конечни 5-0.

За потсетување Шкендија загуби и на првиот меч кој се играше во Скопје со 0-1 и со вкупни 0-5 го заврши настапот во годинашното издание од Лигата на шампионите.

Шкендија го продолжува своето учество во европските натпреварувања, односно во второто коло од Конференциската лига, каде што игра против Рига.