Повеќе од 1.800 починати од коронавирусот, меѓу нив и директор на болница во Вухан

од Nikola Popovski

Кинеските власти изјавуваат дека се регистрирани 1.886 нови случаи низ целата земја; 72.436 пациенти досега.

Бројот на починати од ширењето на вирусот корона во Кина во вторникот е најмалку 1.868, со 93 смртни случаи пријавени од центарот на болеста, покраината Хубеи и уште пет од другите делови на земјата, соопшти Државната комисија за здравство.

Исто така, беше објавено дека Лиу Зиминг, директор на болницата Вухан Вучанг, исто така починал во вторникот, пренесоа Ал Џезира и агенциите.

Кинеските власти соопштија дека се регистрирани дополнителни 1.886 нови болести низ целата земја, повеќето во Хубеи, со најмалку 72.436 во земјата.

Од друга страна, информативниот портал „Caixin“ со седиште во Пекинг објави дека повеќе од 3.000 здравствени работници веќе се заразени со вирусот.

loading...

Слични содржини