Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Повеќе од 278.000 нови случаи на коронавирус ширум светот

Повеќе од 278.000 нови случаи на коронавирус ширум светот

Во последните 24 часа во светот се регистрирани 278.229 нови случаи на коронавирус, а починаа уште 6.815 лица, објави денес Светската здравствена организација.

Според податоците за петок, во светот биле заразени 18,9 милиони луѓе, а повеќе од 709.000 починале, пренесува ТАСС.

Статистиката на СЗО се заснова на официјално потврдени податоци објавени од земји.

Јужна и Северна Америка имаат најмногу потврдени случаи, над 10,1 милиони. Во текот на денот биле заразени уште 154.111 лица, а 4.598 починале, пренесува ТАСС.

Во Европа биле заразени над 3,5 милиони луѓе, а 215.640 починале. Во петокот биле регистрирани над 25.000 нови случаи, а 416 починале.

Во Југоисточна Азија се регистрирани 2,4 милиони пациенти и над 50.000 жртви.

Најмногу заразени има во САД, Бразил, Индија, Русија, Јужна Африка, Мексико, Перу, Чиле, Колумбија и Иран.

loading...