Повторно сирени за воздушна опасност ширум Украина: Борбени авиони на небото

од Stefanija Kuzmanovska

Сирените за воздушен напад се огласија ширум Украина во вторникот наутро. Најпрво во Одеса и Николаев, а потоа во Киев, целиот Сумски и Черниговски регион.

За разлика од претходните пати кога стануваше збор за крстосувачки ракети, украинските медиуми јавуваат дека во воздухот има неколку борбени авиони МиГ-31БМ, Су-24МР и Су-34.

Силна детонација се слушна во Николаевската и областа Одеса, како и во областа Таиров.

Бели траги се видливи на небото. Се претпоставува дека во борбата делувала и украинската ПВО.

Слични содржини