Повторно црни бројки: 30 смртни случаи од коронавирус, најмладиот на 25-годишна возраст

од Nikola Popovski

Продолжувате високите бројките на смртност од коронавирус. Во последните 24 часа починале 30 лица, покажуваат бројките на Институтот за јавно здравје.

Од пријавените, 27 починале во болнички, а останатите 3 лица во домашни услови.

Починале 10 лица од Скопје (88г, 76г, 74г, 74г, 70г, 67г, 67г, 63г, 59г, 43г), 4 лица од Гостивар (77г, 71г, 57г и 51г), по две лица од Куманово (82г и 78г), Тетово (75г, 58г) и Кавадарци (69г, 66г) и по едно лице од Велес (77г), Струмица (82г), Штип (83г), Неготино (98г), Свети Николе (66г), Радовиш (68г), Берово (69г), Виница (77г), Демир Капија (25г) и Пехчево (78г).

-Бројката на оздравени пациенти е 165.077, на починати е 6.307, а бројот на активни случаи изнесува 12.893, стои во соопштението.

Слични содржини