Познат готвач почина од коронавирусот, снимал серијал за Нетфликс па се разболел

Познатиот готвач Флојд Кардоз почина од последиците од коронавирусот.

„Со тага ве известуваме дека почита шеф Флојд Кардоз“, објавија од Hunger Inc. Hospitality каде Кардоз работел.

Флојд дознал дека е позитивен на коронавирусот на 18 март, а во болница бил примен еден ден порано, 17 март. Симптомите започнал да ги чувствува откако се вратил од Индија каде снимал серијал за Нетфликс.

Роден во Индија, а се школувал во Швајцарија. Потоа се преселил во Њујорк каде живеел и работел. Учествувал на ТВ шоуто Top Chef Masters каде во третата сезона ја однел победата. Потоа отворил два ресторани во Њујорк и три во Мумбај, пишува CNN.

Слични содржини